Co warto przywieźć z Chorwacji – pamiątki i souveniry

Chorwacja to zdecydowanie jeden z naszych ulubionych kierunków wakacyjnych. Polacy co roku tłumnie, udają się nad chorwackie wybrzeże (również by ponurkować). Jak w każdym kraju, również tam chcemy poczynić mniejsze lub większe zakupy. Czy to na własny użytek – w formie pamiątki z podróży, czy też w formie prezentu dla rodziny i znajomych. Dlatego dziś przedstawimy małe zestawienie przedmiotów, które na pewno warto zapakować do walizki w drodze powrotnej do Polski.

Chorwacja jak każde śródziemnomorskie państwo może pochwalić się swojską kuchnią, wyrobami winiarskimi czy regionalnym rękodziełem. Warto stawiać na pamiątki, które będą nie tylko oryginalne, ale i użytkowe. Takie, które od razu będą się nam kojarzyły z wakacjami w Chorwacji, a znajomym dadzą szansę zapoznania się z odrobiną kultury tego państwa. Zatem na co warto postawić, jeśli chodzi o zakupy w Chorwacji…?

Co kupić na wakacjach w Chorwacji?

Pomijamy oczywistości, czyli magnesy, pocztówki i kubki z napisem Croatia. Wraz z koszulkami, ręcznikami i torbami plażowymi. Darmową pamiątką z Chorwacji będzie własnoręcznie wygrzebana muszelka, którą potem można włożyć (po wyczyszczeniu) np. do akwarium. Tak by nie stawiać tego typu rzeczy po prostu na szafce. W podobnej roli sprawdzi się również ciekawy kształtem kamień, których w Chorwacji nie brakuje 😉

Dobrym prezentem będzie na pewno rękodzieło, czy to w postaci koronek z wyspy Pag lub Hvar, czy lawendowych wyrobów. Zarówno ładna serweta czy bieżnik ręcznie wykonany z cienkich nici, na pewno nam posłuży przez lata. Mimo wysokich cen, jest to trwały i użytkowy zakup. Natomiast wyroby z wszechobecnej lawendy są idealnym pomysłem na souveniry dla bliskich. Mydełka, olejki czy też saszetki zapachowe zawsze się zużyje i zawsze będą budzić pozytywne wspomnienia.

Kolejnym dobrym strzałem w kwestii pamiątek z Chorwacji będzie oliwa z oliwek. Domowy wyrób to kompletnie inna bajka, niż to co znamy ze sklepowych półek. Dodatkowo w Chorwacji można kupić oliwy aromatyzowane różnymi ziołami i przyprawami.

Pozostając w kręgu jedzeniowym, fajnym pomysłem na souvenir będzie dżem figowy, miód szałwiowy czy lawendowy albo chorwackie sercowe pierniki (licitar). Wszystko to można z przyjemnością skonsumować i przede wszystkim spróbować nowych, innych smaków, niekoniecznie dostępnych w Polsce.

Miód, alkohol, woreczek lawendy - najlepsze pamiątki z Chorwacji
Miód, alkohol, woreczek lawendy – najlepsze pamiątki z Chorwacji

Kolejną grupą, wartą uwagi są – a jakże alkohole. Wśród nich można wymienić chorwackie wina, szczególnie te z wyspy Krk czy z Peljesac oraz wyśmienity likier Maraschino, produkowany z wiśni na terenach Dalmacji. Do tego trzeba dodać wszechobecne smakowe rakije, produkowane dosłownie ze wszystkiego 😉

Dla miłośników kulinariów można też kupić słynną szynkę suszoną prsut oraz chorwacki ser – paski sir. To prawdziwe przysmaki prosto z chorwackich stołów, które po wakacjach mogą przypomnieć tamtejsze smaki.

Chorwacka szynka czy ser to dobry pomysł na souvenir z wakacji
Chorwacka szynka czy ser to dobry pomysł na souvenir z wakacji

Jeśli chodzi o kosmetyki to w Chorwacji można nabyć dużo wyrobów opartych na olejku lawendowym, oliwie z oliwek oraz cytrusach. Dobrym pomysłem na podarunek jest także sól morska, zakupiona w Nin, na wyspie Pag czy też w Ston. Można z niej korzystać do zabiegów urodowych, ale także na codzień w kuchni.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *