Najlepsze miejsca do nurkowania w Europie

Nurkowanie to jedna z aktywności, którą chętnie uskuteczniamy na wakacjach. Czy to to dopiero się ucząc zanurzania pod wodę, czy będąc już wytrawnym nurkiem. Wszędzie tam, gdzie jest dostęp do zbiornika wodnego, czy to w Polsce, czy w Europie albo jeszcze gdzieś indziej na świecie.

Jednak fantastycznych miejsc do nurkowania, gdzie naprawdę można podejrzeć trochę podwodnego świata jest trochę. Również niedaleko nas – w Europie. Nie trzeba wyjeżdżać na koniec świata, by zobaczyć ciekawe podwodne stanowiska. Warto więc wyjeżdżając na wakacje, właśnie w nie celować. Jeśli oczywiście interesuje nas nurkowanie. Zatem gdzie wyjechać na podwodne łowy?

Gdzie warto wyjechać na nurkowanie w Europie?

W Europie, wbrew pozorom jest parę fajnych miejsc do nurkowania. Przykładem jest Istria w Chorwacji. Na miłośników czeka tu nie tylko krystalicznie przejrzysta woda, ale i stare zatopione wraki oraz kompleksy jaskiń.

Pod wodą można dojrzeć zatopione łodzie, ławice ryb oraz koniki morskie. Szczególną atencją nurków cieszy się tu jaskinia Fraskeric. Chorwacja posiada bogate zaplecze do nurkowania. Natomiast najcieplejsza woda na Istrii jest tu od czerwca do października i waha się od 19 do 23 stopni.

Nurkowanie w Chorwacji
Nurkowanie w Chorwacji

Kolejnym miejscem na podwodne łowy jest Larnaka na Cyprze. Ciepłe, przejrzyste morze kusi tu wielu nurków. To właśnie na nich czekają podwodne formacje skalne, ciekawskie ośmiornice oraz zatopione wraki statków. Największym zainteresowaniem cieszy się tu miejsce, gdzie zatonął szwedzki prom Zenobia. To największy wrak, leżący na dnie na całym Morzu Śródziemnym. Kusi też fakt iż prom ten zatonął z całym swoim ładunkiem.

Oprócz stanowiska w Larnace, na Cyprze warto także zanurkować w okolicach Kyrenii, gdzie jest stanowisko do podglądania rybek (Bambi) czy w Limassol w Rezerwacie ryb Akrotirii.

Gdzie nurkować w Europie - Cypr
Gdzie nurkować w Europie – Cypr

Jeśli chcemy podejrzeć podwodny świat możemy też się udać na maltańską wyspę Gozo. Jest to miejsce, szczególnie polecane dla już nieco bardziej doświadczonych nurków. Ogólnie w morzu wokół Malty jest sporo ciekawych stanowisk, gdzie można podziwiać głębiny. Baza nurkowa jest tu dość mocno rozbudowana.

Tu również jak w pozostałych krajach basenu Morza Śródziemnego można oczekiwać ciepłej, krystalicznej wody, bogatego życia podwodnego oraz formacji skalnych. Najpopularniejszym miejscem jest tu Blue Hole, który zamieszkuje sobie żółty koralowiec.

Nurkowanie na Malcie
Nurkowanie na Malcie

Ostatnim kompletnie innym miejscem będzie Silfra na Islandii. To szczelina powstała na styku dwóch płyt tektonicznych, położona na terenie Parku Narodowego Thingvellir. To właśnie w tym miejscu woda jest przejrzysta na ponad 300 metrów, mimo że do najcieplejszych nie należy. Nurkując można podziwiać bogatą florę podwodną we wszystkich chyba odcieniach zieleni oraz niezwykłe formacje skalne.

Baza dla nurków w Islandii prezentuje wysoki poziom, równie proporcjonalny do bardzo wysokich cen. Niestety. Pozostałe miejsca w Europie do nurkowania:

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *