Minorka i jej megalityczne taule, czyli co warto zobaczyć na wyspie?

Minorka to nieco mniej znana wyspa Balearów. To z kolei wpływa na jej spokojniejszy i trochę senny charakter. Wyspa znana z malowniczych krajobrazów, chronionej przyrody i co ciekawe z megalitycznych budowli. To jedno z miejsc, gdzie można zobaczyć prawdziwe ślady naszej cywilizacji. Zatem wakacje na Minorce wcale nie muszą oznaczać jedynie wylegiwania się na plaży czy kąpieli w Morzu Śródziemnym. Można tu zobaczyć także swego rodzaju prehistoryczny skansen, gdyż tych tajemniczych budowli jest tu całkiem sporo.

Ciekawe miejsca – Minorka i jej megality

Minorka jak już wspominaliśmy oprócz niesamowitej przyrody, o którą dbają tutejsi mieszkańcy, oferuje także możliwość zwiedzenia i zobaczenia kilku ciekawych miejsc z interesującą historią. Na wyspie megalityczne pozostałości można podzielić na talayoty, navety i te najbardziej efektowne taule.

Naveta - megalityczna budowla na Minorce
Naveta – megalityczna budowla na Minorce

Talayoty to rodzaj okrągłych budowli z kamienia, o płaskim dachu, oparte na sporym filarze. Z kolei nevety to bardziej podłużne obiekty, wykonane z kamienia, które kształtem przypominają odwróconą łódź. Bardzo często pełniły one rolę grobowców. Natomiast taule to kamienne konstrukcje w kształcie stołu czy też litery T, mierzące zazwyczaj 4 – 5 metrów.

Taule oraz pozostałe budowle megalityczne na Minorce zostały stworzone przez lud kultury talayotyckiej. Miały one prawdopodobnie pełnić funkcje religijne. Ich powstanie datuje się na około II i I wieku przed naszą erą. Co ciekawe, obiekty te – taule i navety występują tylko na Minorce. Nigdzie indziej w obrębie Morza Śródziemnego nie można ich spotkać.

Atrakcje dla turystów - Taule na Minorce
Atrakcje dla turystów – Taule na Minorce

Co do samych tauli na Minorce, to ich powstanie jest owiane niezwykłą tajemnicą, podobnie jak o wiele sławniejsze Stonehenge. Dwa ułożone na sobie bloki kamienne, których waga dochodzi do 25 ton, budzą pytania – jak to zrobiono bez użycia dźwigów i innych zaawansowanych technologii budowlanych. Do tego jeden z kamieni (ten pionowy) jest dość mocno wkopany w ziemię.

Taula w języku katalońskim oznacza dokładnie – stół. Megality tego rodzaju są w pewnym stopniu stołami, tylko w o wiele większym wydaniu, niż zazwyczaj. Na Minorce jest około 31 tauli, w tym kilka całkiem nieźle zachowanych. Według niektórych były to miejsca kultu religijnego, inne natomiast mówią o tym, że miały one związek z uzdrowieniami.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

|| »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *