Jakie dokumenty do Grecji

Grecja, a dokładniej Republika Grecka to kraj należący do Półwyspu Bałkańskiego. Leży w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z czterema państwami, a są nimi Albania, Bułgaria, Turcja i Macedonią Północną. Stolicą są Ateny. Grecja zachwyca piękną pogodą, ciepłą wodą, cudownymi plażami, na których czeka nas relaks, ale też oferuje wiele zabytków. Dlatego też wielu turystów chętnie tam spędza swoje wakacje i wielu coraz częściej decyduje się na wyjazdy tam.

Zanim jednak udamy się na wycieczkę, warto sprawdzić, jakie dokumenty do Grecji musimy zabrać. Koszmarem by było, gdybyśmy długo podróżowali i nie moglibyśmy wjechać na teren Grecji ze względu na złe dokumenty. Dlatego też powstał ten artykuł, by pomóc Wam dobrze się przygotować. Nie traćcie czasu, zapoznajcie się z nim natychmiast i szykujcie się na piękne wakacje!

Jakie dokumenty do Grecji – paszport czy dowód?

Jakie dokumenty do Grecji musimy zabrać? Czy jest to paszport czy dowód? Jak się okazuje i jedno i drugie. Może to być także paszport tymczasowy. Jednak we wszystkich trzech przypadkach wymagana jest minimalna ważność dokumentu podróży 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Grecji. Nie musimy wyrabiać wizy, aby móc przekroczyć granicę. Nie ma także innych dodatkowych wymogów dotyczących wjazdu. Pamiętajmy, by mieć przy sobie jeden z tych trzech dokumentów. Oczywiście muszą być one ważne. I to bez względu na to, jaką drogą się wybieramy czy lądową, morską czy powietrzną. Wszędzie mogą być dokonywane kontrole. Brak ważnego dokumentu grozi deportacją do ojczystego kraju oraz karą grzywny.

Jakie dokumenty do Grecji
Jakie dokumenty do Grecji

Jakie dokumenty do Grecji dla dzieci?

Jakie dokumenty do Grecji należy zabrać, jeśli podróżujemy z dzieckiem? Dzieci mogą tak jak dorośli wjechać mając paszport, paszport tymczasowy czy dowód, również ich minimalna ważność to 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Grecji. Trochę inaczej wygląda sprawa, gdy maluch podróżuje bez opiekuna. Choć nie ma formalnego obowiązku, to jednak osoba niepełnoletnia podróżując bez opieki, powinna posiadać pisemną zgodę obojga rodziców, potwierdzoną notarialnie, na wyjazd. Brak takiej zgody może w niektórych sytuacjach skomplikować załatwianie spraw np. podczas konieczności wykonania badań, zabiegów w szpitalu, u lekarza, wydania paszportu tymczasowego przez konsula, itd. Pisemną zgodę opiekun dziecka może też pokazać podczas odprawy lub przekraczania granicy. Najlepiej, aby był sporządzony w języku angielskim.

Zobacz koniecznie: NAJPIĘKNIEJSZE WYSPY GRECKIE

Jakie dokumenty do Grecji – zdrowie

Jakie dokumenty do Grecji zabieramy, jeśli chodzi o kwestie zdrowia? Przede wszystkim warto zacząć od tego, że podczas opłacania składek na NFZ to w Grecji mamy prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Musimy tylko przedstawić kartę EKUZ. Takową możemy nabyć w jednym z oddziałów NFZ. Ta karta upoważnia nas do korzystania z podstawowych usług medycznych. Dodatkowe ubezpieczenie możemy wykupić prywatnie. Pokryje ono wtedy koszty leczenia dodatkowego, a także leczenia w szpitalach prywatnych oraz w klinikach. Dodatkowe ubezpieczenie jest konieczne, jeśli nastąpi zgon i konieczny będzie przewóz ciała do Polski.

Za specjalistyczne badania diagnostyczne w jednostkach zdrowia, które mają umowę z EOPYY, ale do EOPYY nienależących, należy częściowo dopłacić. A są one naliczane według specjalnej taryfy. Listę lekarzy znajdziemy na stronie internetowej http://www.eopyy.gov.gr/. Jednak w nagłych przypadkach możemy prosić o pomoc bezpośrednio, bez konieczności umawiania się na wizytę. Wystarczy zgłosić się do danej plac placówki, która jest najbliżej nas. Jednostki EOPYY pracują w godzinach od 7:00 do 18:00, w innych przypadkach należy zgłosić się do lekarza dyżurującego.

Do refundacji leków w Grecji należy mieć oryginały dowodu zakupu leków i ich opłaty. A także oryginalną receptę, co trzeba zgłosić w aptece. Inaczej nam jej nie oddadzą. Z opakowań musimy odkleić nalepki i umieścić je na dowodzie zapłaty za lekarstwa.

Jakie dokumenty do Grecji - sprawdź!
Jakie dokumenty do Grecji – sprawdź!

Ważną informacją jest, iż karta EKUZ nie upoważnia nas do świadczeń zdrowotnych, jeżeli celem podróży do Grecji jest uzyskanie tylko świadczeń medycznych za granicą. W tym wypadku za leczenie musimy płacić sami. Karta EKUZ jest tylko na wypadek, gdyby coś nam się stało, gdybyśmy zachorowali podczas wakacji i nie można tego naciągać.

Polecamy: CO WARTO ZWIEDZIĆ I ZOBACZYĆ W ALBANII?

Jakie dokumenty do Grecji – prawo jazdy

W Grecji możemy używać polskiego prawa jazdy. Oczywiście musi mieć ważną datę. Osoby, które mają stały pobyt zamieszkania w Grecji mogą wymienić polskie prawo jazdy na greckie. Warunkiem jest podanie numeru AFM. Jest to odpowiednik polskiego NIP-u. Wymiana dokumentu jest bezpłatna. Jedynie należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu.

Co w przypadku turystów? Osoby, które nie mieszkają w Grecji, nie mogą prowadzić pojazdów, które należą do osób prywatnych zamieszkałych w tym kraju. Za to możemy poruszać się pojazdami z innymi rejestracjami, jeśli jesteśmy w Grecji tymczasowo, nie więcej, niż 6 miesięcy. Warto zaopatrzyć się w zaświadczenie wydawane w urzędach celnych na granicy wjazdowej do Grecji, do którego zgodnie z oświadczeniem kierowcy zostanie wpisany okres planowanego pobytu pojazdu w Grecji. Dla osób, które nie dostosują się do tego przepisu, przygotowano wysoką grzywnę. Często przekracza ona wartość pojazdu.

Jakie dokumenty do Grecji – licencje

Do Grecji możemy nie tylko wlecieć samolotem czy wjechać autem i busem, ale też wpłynąć. Zatem żeglarze, który nie mają skipera lub zamierzają taką łódź wynająć, muszą okazać licencje/międzynarodowe certyfikaty, które potwierdzają umiejętności nawigacyjne. A także pokazują, że mamy kwalifikacje do obsługiwania radiostacji VHF. Takowe licencje powinny mieć minimum dwie osoby z załogi.

Licencje dotyczą także chęci nurkowania. Jeśli zamierzamy nurkować bez nauczyciela, musimy uzyskać zezwolenie w urzędzie portowym, które jest właściwe dla miejsca pobytu w Grecji. Zezwolenie określa region, w którym możemy nurkować. Jeśli nie będziemy się trzymać wytycznych, narażamy się na sankcje karne, które są nie małe. Zabrania się przy tym wydobywania jakichkolwiek przedmiotów w oparciu o ochronę zabytków. Jeśli złamiemy prawo czekają nas kary pieniężne, także i w tym przypadku.

Jakie dokumenty do Grecji - opinie
Jakie dokumenty do Grecji – opinie

Jakie dokumenty do Grecji – ważne informacje

Chcąc udać się do Grecji korzystamy ze swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi przepisami możemy swobodnie przebywać na tym terytorium o 90 dni. Powyżej musimy uzyskać pozwolenie, które wydają wydziały policji lub wydziały bezpieczeństwa publicznego ds. cudzoziemców. Aby otrzymać takie pozwolenie, należy złożyć stosowny wniosek. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu zyskują także członkowie rodziny obywatela UE, niezależnie jaka jest ich państwowość. Oczywiście do czasu, aż coś nie zagrozi polityce bezpieczeństwa państwa oraz zdrowiu publicznemu. Więcej o Grecji znajdziecie także pod adresem https://lasti24.com/greece/.

Sprawdź: CO WARTO PRZYWIEŹĆ Z CHORWACJI – PAMIĄTKI I SOUVENIRY

Jakie dokumenty do Grecji – opinie

A Waszym zdaniem jak to wygląda? Jakie były Wasze doświadczenia z przekraczania granicy? Jakie dokumenty musieliście pokazać? Jak przebiegła kontrola? Dajcie znać w sekcji komentarzy. Czekamy na Wasze opinie z niecierpliwością.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *