Autostrady w Grecji

Grecja to państwo znajdujące się na Półwyspie Bałkańskim, a dokładniej w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z 4 sąsiadami: Macedonią Północną, Turcją, Bułgarią oraz Albanią. W Grecji jest wiele pięknych miast, ale też wysp. Czekają na nas niesamowite widoki i atrakcje. Grecja należy do klimatu śródziemnomorskiego, dlatego jest tam zawsze ciepło. Szczególnie latem czekają na nas świetne warunki atmosferyczne: słońce, ciepła woda i piasek. W końcu Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie!

Zanim jednak wybierzemy się do Grecji, wiedząc już, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać, warto także sprawdzić jakie Autostrady w Grecji są godne uwagi, jakimi się kierować, czy są one płatne, a może darmowe. Tego wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule. Dlatego już teraz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Autostrady w Grecji – wprowadzenie

Autostrady w Grecji tworzą dość mocno rozwiniętą sieć komunikacyjną. Są to jedne z głównych korytarzy komunikacyjnych w Grecji. Ich długość ogółem wynosi aż 2005 km! Są one stale modernizowane, dlatego nie musimy obawiać się o ich jakość. Do dyspozycji mamy aż 20 różnych tras autostrad, dzięki którym dojedziemy także do sąsiadów Grecji. Zanim jednak zaczniemy o autostradach, warto wspomnieć o najważniejszych dokumentach.

Autostrady w Grecji
Autostrady w Grecji

Udając się do Grecji, wystarczy mieć ze sobą paszport, paszport tymczasowy lub dowód. Oczywiście każdy z tych dokumentów musi być ważny. Jeśli zamierzamy tu przebywać nie dłużej, niż 90 dni, to nie potrzebujemy żadnych pozwoleń innych. Co z prawem jazdy? Jeśli korzystamy z naszego samochodu, możemy spokojnie jeździć na polskim dokumencie. Uprawnia ono do prowadzenia pojazdów w krajach Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że dokument musi być oczywiście ważny.

Sprawdź: NAJPIĘKNIEJSZE WYSPY GRECKIE

Jak jeździ się w Grecji?

Tak na prawdę jazda w Grecji niezbyt różni się od tej w Polsce. Grecy jeżdżą raczej spokojnie. Znaki i przepisy traktują jako informacje. Sygnał dźwiękowy ma dla nich nieco inne znaczenie. Używają go, gdy sygnalizują manewr wyprzedzania lub gdy chcą kogoś pozdrowić. A tak poza tym nie musimy się obawiać ich zwyczajów. Z pewnością ruch toczy się wolniej, niż np. we Włoszech.

Autostrady w Grecji – przepisy drogowe

Autostrady w Grecji oznaczone są takim samym znakiem, jak w Polsce, więc z pewnością ich nie pomylimy. Jeśli podróżujemy osobowym autem musimy pamiętać, że ograniczenie na autostradzie wynosi 130 km/h. W przypadku auta osobowego z przyczepą to 80 km/h. Pojazd mniejsze, niż 3,5 t mogą jechać tak szybko jak pojazdy osobowe, czyli do 130m/h. Natomiast te powyżej 3,5 t muszą ograniczyć się również do 80 km/h.

W Grecji obowiązuje nakaz zapiania pasów przednich oraz tylnych, niezależnie od rodzaju drogi. Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa tylko w nocy, w tunelach oraz podczas złych warunków atmosferycznych. Co ważne, jeśli będziemy podróżować pojazdem większym, niż 3,5 t, nie możemy omijać autostrad, inaczej czekają nas surowe kary pieniężne, nawet do 1000 euro! Ciekawostką jest, że turyście nie mogą prowadzić pojazdów należących d osób prywatnych zamieszkałych w tym kraju. Do tego zabrania się rozmów przez telefon podczas prowadzenia auta. Każda osoba kierująca pojazdem musi mieć dowód rejestracyjny.

Jakie autostrady w Grecji
Jakie autostrady w Grecji / Opinie

Autostrady w Grecji – najważniejsze informacje dotyczące autostrad

Autostrady w Grecji są dość dobrze rozwinięte i znajdują się na obszarze całego kraju. Pamiętajmy jednak, że jedne mogą mieć lepszy stan, inne gorsze. Oczywiście są one płatne. Jeśli podróżujemy samochodem osobowym z przyczepą, warto wybrać autostrady. Opłaty za przejazd są wtedy niestety duże, ale mamy pewność, że nie zatrzyma nas policja i nie wlepi mandatu. Choć tak na prawdę, nigdy nie wiemy ile zapłacimy za przejazd autostradą. W zależności od odcinka będziemy przypisani do kat. 2 lub kat. 3. W praktyce oznacza to, że o faktycznej opłacie raczej możemy się dowiedzieć po przejechaniu pod bramką. Dlatego znacznie łatwiej (można by rzec czytelniej) jest podróżować samochodem osobowym.

Ważne! – JAKIE DOKUMENTY DO GRECJI ?

Co ważne płatność na bramkach jest dokonywana tylko i wyłącznie za pomocą gotówki lub system płatności automatycznych (co głównie wykorzystują kierowcy ciężarówek) np. e-Pass, FastPass i inne. Dlatego zawsze musimy mieć w podróży jakieś drobne. Autostrady w Grecji są płatne za odcinkowo. Zwykle do uiszczenia opłat na bramkach czeka się kila minut, nie ma wielkich kolejek.

Autostrady w Grecji – kontrole i mandaty

Kontrole na autostradach zdarzają się stosunkowo rzadko, co nie oznacza, że nie ma ich wcale. Warto jechać ostrożnie, gdyż wakacyjny mandat może nas drogo kosztować. Choćby przekroczenie prędkości, brak pasów, zignorowanie znaku stop, itd to przewinienia za które zapłacimy od 350 euro do nawet 700 euro! Dlatego bądźmy uważni i zachowujmy ostrożność podczas jazdy.

Autostrady w Grecji – ceny paliw

W Grecji walutą jest euro (EUR). A paliwa mamy dostępne te popularne co w Polsce, czyli LPG, Pb oraz ON. Mniej więcej ich cena wynosi kolejno 0,80; 1,60; 1,38 za litr. Pamiętamy jednak, że są to średnie ceny i mogą się one różnić w zależności od stacji paliw. Z reguły jednak na autostradach jest drożej, niż w mieście. Ceny będą się też różnić, w zależności od regionu danego kraju, a konkretniej także od miejscowości turystycznych. Jednak nie ma co ukrywać, że Grecja jest jednym z najdroższych krajów na Bałkanach. Jeśli chodzi o ceny paliw.

Autostrady w Grecji – przykłady

Jak już wspomnieliśmy w Grecji jest aż 20 autostrad. Oczywiście mogą się one od siebie różnić długością i stanem technicznym. Wiele z nich może nas też doprowadzić do innych państw. Oto kilka z nich:

  • autostrada A1 – ta autostrada doprowadzi nas do Macedonii Północnej,
  • autostrada A2 – kończy się na granicy z Turcją,
  • autostrada A5 – rozpoczyna się od granicy z Albanią,
  • autostrada A25 – rozpoczyna się od Bułgarii,
  • autostrada A27 – swój początek ma na granicy z Macedonią Północną.

Inne autostrady to: A3, A4, A6, A7, A9, A11, A12, A13, A29, A52, A62, A64, A65, A71,A90.

Najlepsze autostrady w Grecji
Najlepsze autostrady w Grecji

Autostrady w Grecji – podsumowanie

Wybierając się do Grecji nie musimy raczej obawia się stanu ich autostrad, choć prawdą jest, że niektóre są lepsze, inne gorsze. Jednak nie będzie to dla nas nic strasznego, żadne koszmarne przeżycie. Na tasie są stacje paliw oraz toalety. Sama jazda po Grecji nie powinna być dla nas żadnym problemem. Jedynie możemy zapoznać się w domu z grecką pisownią miast, aby żadnego nie przegapić, nawet gdy korzystamy z map. Drogi w Grecji rozwijają się dynamicznie i nie zawsze możemy mieć aktualną mapę. Podczas jazdy, niezależnie jaką drogą, pamiętajmy, aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa drogowego. Więcej o autostradach w Europie znajdziesz w serwisie https://www.droginaeuro.pl.

Zobacz: Jak zorganizować sobie tani pobyt na Malediwach?

Autostrady w Grecji – opinie

Jakie Waszym zdaniem są autostrady w Grecji? Warto nimi podróżować? Są dobrej jakości? Może coś byście zmienili? Albo macie jakąś swoją ulubioną trasę? Czy w Grecji można mówić o dobrym stanie dróg? Jakie stacje paliw po drodze? Jeśli chcecie się z nami podzielić zdaniem, koniecznie zajrzyjcie do naszej sekcji komentarzy. Czekamy tam na Wasze opinie z niecierpliwością!

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *