Co warto zwiedzić i zobaczyć w Albanii?

Albania wdarła się nieco szturmem na rynek wakacji zagranicznych. Wraz z Czarnogórą, próbują przejąć kawałek tortu biznesowego turystyki, od sąsiedniej niezwykle popularnej Chorwacji. Oczywiście ani jeden, ani drugi kraj nie ma jeszcze odpowiedniej struktury noclegowej, ani gastronomicznej. Jednak nie ustają w wysiłkach i z roku na rok podnoszą poziom świadczonych usług, w ramach turystyki.

Czym zatem przyciąga odwiedzających Albania?

Przede wszystkim dla przeciętnego Kowalskiego, to kraj bardzo egzotyczny, na mapie Europy. Do niedawna zupełnie zamknięty na świat zewnętrzy, teraz powoli uchyla swoje drzwi podróżnikom. Ma do zaoferowania nie tylko piękne wybrzeże, gdzie bez problemu można spędzić wakacje nad Morzem Śródziemnym i nie zbankrutować. Na wczasowiczów czekają miejscowe plaże (Saranda, Durres, Wlora, Ksamil i Himarë), zabytkowe zamki, piękne jezioro Szkoderskie oraz bunkry. Tak, tak ten relikt przypomina o dawnych czasach i obsesji strachu przed nuklearną wojną. Zatem co warto zobaczyć w Albanii?

Największe atrakcje turystyczne Albanii, których nie można przeoczyć

Jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w Albanii, które jest dosyć rozpoznawalne jest Błękitne Oko – Syri i Kalter. To rodzaj źródła podziemnej wody,która tworzy tu ślicznie błękitne rozlewisko. Cała sceneria otoczona jest bujną, zieloną roślinnością, a samo źródło ma dość niską temperaturę.

Kolejnym miejscem, mocno związanym z przyrodą, które warto zobaczyć w Albanii jest Jezioro Szkoderskie. Mimo iż 2/3 jego powierzchni należy do Czarnogóry, to i tak warto tu przyjechać. Okolicę zamieszkuje 3/4 wszystkich gatunków ptactwa Albani, w tym także uroczych pelikanów. Najlepszym czasem na przyjazd nad Jezioro Szkoderskie jest jesień, kiedy to miłośnicy ptaków wszelkiej maści będą zachwyceni.

Z kolei miłośnicy górskiego trekkingu powinni zapuścić się w tutejsze góry. Tereny te w Albanii są dzikie, jeszcze mało pisane i niezadeptane. Jednak brak dużej liczby wyznaczonych szlaków oraz skromna infrastruktura sprawia, że to miejsce dla bardziej doświadczonych wędrowców.

Góry w Albanii - jedna z bardziej dzikich atrakcji
Góry w Albanii – jedna z bardziej dzikich atrakcji

Dużą atrakcją w Albanii jest Zamek Rozafy. Jego mury pamiętają jeszcze czasy Wenecjan. Jego budowa wiąże się z legendą o młodej matce, żywcem zamurowanej w zamku, tak by powtórnie się on nie zawalił. Faktem natomiast jest to, że mury tej obronnej budowli pomogły obronić region przed napadem Turków osmańskich. Ze wzgórza rozciąga się panoramiczny widok na okolice oraz jezioro i dwie rzeki.

Podczas wakacji w Albani warto także pojechać do Gjirokastra, zwanej srebrnym miastem. Nazwa ta wzięła się od koloru skały łupkowej, która pokrywa dachy zabudowań w tym miejscu. Warto tu zwiedzić tutejszy zamek, a także Muzeum Etnograficzne. Warto dodać, że Gjirokastra to miejsce gdzie urodził się Enver Hodża, a całe miasteczko zostało umieszczone na liście UNESCO.

Godne uwagi jest także miasteczko Berat ze swoim zamkiem, a także stolica Albanii – Tirana. Głównym jej punktem na turystycznej mapie jest Plac Skanderbega, przy którym znajdziemy większość atrakcji turystycznych – meczet Ethema Beja, wieżę zegarową, pomnik Jerzego Kastrioty oraz Narodowe Muzeum Historyczne. Do tego Tirana to dobre miejsce, by zajrzeć do miejscowych bunkrów. Tym udostępnionym turystom i wartym zwiedzenia jest BUNK’ART, czyli bunkier wybudowany dla samego Hodży.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *